Жозеф Дол на Твитер

Претседателот на ЕПП со поддршка за Сиљановска, ја смета за вистински кандидат

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Жозеф Дол се огласи на Твитер со поддршка за кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, нарекувајќи ја вистински кандидат. 

„Ѝ посакувам на Гордана Сиљановска добар резултат во првиот круга на претседателските избори. Сиљановска е вистинскиот кандидат за зајакнување на економијата, за независност на судството и борба против корупцијата, што е предуслов за напредок на евроатлантскиот пат. Изборите треба да бидат слободни и фер“, напиша Дол.

Инаку, ЕПП е најбројна во Европскиот парламент, а ВМРО-ДПМНЕ е дел од семејството народни партии. 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе