Поради загинувањето на 45 македонски граѓани

Претседателката Османи прогласи ден на жалост во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи денеска донесе одлука 24 ноември да го прогласи за ден на жалост во знак на почит кон граѓаните на Македонија кои загинаа во автобуската несреќа во Бугарија.

Косовскиот државен врв изрази сочувство до највисоките македонски претставници и до семејствата на загинатите.

Во тешка сообраќајна несреќа кај селото Боснек, југозападно од Софија загинаа 45 лица, меѓу кои 12 деца.

Седум патници од автобусот се повредени и пренесени во болница во Софија и тие не се во животна опасност.

 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе