Поради загинувањето на 45 македонски граѓани

Претседателката Османи прогласи ден на жалост во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи денеска донесе одлука 24 ноември да го прогласи за ден на жалост во знак на почит кон граѓаните на Македонија кои загинаа во автобуската несреќа во Бугарија.

Косовскиот државен врв изрази сочувство до највисоките македонски претставници и до семејствата на загинатите.

Во тешка сообраќајна несреќа кај селото Боснек, југозападно од Софија загинаа 45 лица, меѓу кои 12 деца.

Седум патници од автобусот се повредени и пренесени во болница во Софија и тие не се во животна опасност.

 

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе