Реакција

Преписка на поранешните министерки за култура, Цветанова ја повика Милевска да каже дали ќе гласа за уставните измени

Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, јавно и недвосмислено да се произнесе дали ќе гласа за уставните измени! Барем толку ѝ должи на македонската култура која ја застапуваше во изминативе 11 години! Оваа порака на својот твитер-профил ја напиша Ганка Цветанова, поранешната министерка за култура по денешната собраниска дискусија на нејзината наследничка во владата на Никола Груевски.

Денеска Канческа-Милевска од собраниската говорница ги повика лидерите на политичките партии да седнат на заедничка маса, и преку дијалог да постигнат консензус, наместо присилно наметнување за одржлив договор.

„По затворање на расправата, ние нема да гласаме дали веднаш ќе се менува Уставот, туку ќе донесеме одлука дали може нешто да направиме за договорт или не“, рече пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Елизабета Канческа-Милевска.

 

 

Македонија треба да започне со процесот на усвојување модел за правно признавање на родот со почитување на фундаменталните права и правото на личен и телесен интегритет на транс луѓето.

повеќе

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе