Миле Бошњаковски на Твитер

Премиерот ги демантира лагите на Република и Курир дека власта ги притиска пратениците

Премиерот Зоран Заев категорично ги демантира лажните информации во „Курир“ и „Република“ дека „власта прави жесток притисок врз пратениците и ги уценува со сите можни работи“, напиша портпаролот Владата, Миле Бошњаковски, вечерва на Твитер.

Бошњаковски порача дека овие вести се клевета и дека се одговара пред законот за нив.

 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе