За проширување на ЕУ

Преговорите со С. Македонија и Албанија треба да почнат во ноември, рече Конте

Премиерот на Италија рече дека Рим ќе предложи Европската Унија во ноември повторно да ги почне преговорите за проширување на блокот за вклучување на Албанија и Северна Македонија, откако ЕУ го блокираше почетокот на преговорите со двете балкански земји.

Џузепе Конте ова го кажа денеска на прес-конференцијата на крајот на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, на кој доминираше брегзитот, пренесе Ројтерс.

Конте претходно на самитот рече дека одлуката да не се почнат преговорите е „историска грешка“.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе