Собрание

Пратениците на Беса не се веќе дел од пратеничката група на СДСМ, но остануваат во коалиција

Четворицата пратеници на Беса, Биљал Касами, Кастриот Реџепи, Фадил Зендели и Бастри Бајрами не се веќе дел на пратеничката група на СДСМ и Беса  (коалиција Можеме), туку ќе  дејствуваат како пратеници на Беса. За ова веќе бил известен и претседателот на Собранието.

Коалицијата со СДСМ останува, велат од Беса и додаваат дека ова се прави за поголема ефикасност во Собранието и за да ја задржат препознатливоста на партијата.

Координаторот на пратеничката група на коалицијата предводена од СДСМ Јован Митревски за медиумите изјави дека одлуката е заедничка и дека била донесена за подобро функционирање во Собранието.

За пратеничка група потребни се најмалку петмина пратеници.

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе