Афера „Двојник“ или „Мафија“

Познат разбојник од Албанија со меѓународна потерница без проблем извадил македонски пасош со украден идентитет

На 28 ноември 2018 година во 12,35 часот во една од канцелариите на управните служби на македонското Министерство за внатрешни работи влегол и познатиот разбојник Адмир Муратај, потпишал барање за издавање нов македонски пасош, се фотографирал, оставил отпечаток од прст и за два дена станал македонски државјанин со украден идентитет на Пајтим Муча. Пред да дојде во Македонија по Муратај имало веќе распишана меѓународна потерница од Интерпол Атина за убиство на полицајци, вооружени грабежи, употреба на експлозиви. На Муратај ова му било 15-от документ со лажен идентитет.

Адмир Муратај

Четири месеци откако го добива македонскиот пасош, Адмир Муратај беше мозокот на големиот вооружен грабеж на аеродромот Ринас во Тирана извршен на 9 април 2019 година. Тогаш беа украдени 10 милиони евра, а во престрелката со специјалните сили Муратај беше убиен. Македонското МВР овој случај го открива дури на 27 февруари 2020 година.

Муратај користел и многу други идентитети. Имал и фалсификуван грчки пасош на име Христос Пападијас.  Муратај претходно е обвинет за најмалку уште три спектакуларни грабежи од кои „заработил“ седум милиони евра. На 3 декември 2015 година Муратај и неговата разбојничка банда успеала да го отсечат обезбедувањето на комбе кое пренесувало пари од банка, по што разбојниците избегале со парите. На 9 февруари 2017 година Муратај на сличен начин извршил уште едно разбојништво во Албанија. Неговата банда на 13 февруари годинава од банка во близина на поранешната железничката станица во Тирана успева да украде голема сума пари.

Впо аферата „Двојник“ (издавање македонски пасоши со украден иднетитет на познати регионални и светски нарко дилери и разбојници) во македонските судови досега се осудени деветмина службеници на МВР и уште две лица со максимална казна од три години затвор. Од обвинителството убедуваат дека истрагата за овој случај продолжува. Засега нема информации за тоа дали истрагата се води и за финансиските импликации за овој случај на издавање на 251 фалсификуван македонски пасош. Министерот за внатрешни работи на Македонија Оливер Спасовски неодамна изјави дека издавањето на еден ваков македонски пасош чинело од 5 до 20 илјади евра. Или зборуваме за сторен криминал од околу 2,5 милиони евра.  

А.Д.

Војната меѓу клановите Кавачи и Шкаљари се водеше со македонски пасоши со украдени идентитети

Со две потерници за перење пари Елвис Влади влегува во МВР и без проблем добива македонски пасош

Припадници на ИСИС со македонски пасоши слободно шетале по светот

Четворица светски наркобосови лани во ист ден добиле македонски пасош

 

Бобан Томовски, соработник на Седат Пекер, приведен на аеродромот во Истанбул

Седат Пекер преку видеопораки се пресметува со Турција и се фали дека бил пријател со македонскиот премиер

ВМРО-ДПМНЕ: Балкански мафијашки босови легално си добивале македонски пасоши со помош на Заев и Спасовски


Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе