Посетата на Коѕијас на Македонија потврдена, но не и датумот

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас повторно ќе дојде во Скопје на крајот на месецов или на почетокот на наредниот месец и се очекува да го донесе најавуваниот нацрт договор за решавање на прашањето за името, информираат од МНР. 

Грчките медиуми веќе најавија дека Коѕијас ќе допатува неделава во Скопје, но од МНР велат дека поради набиените агенди на двајцата министри, Коѕијас и Димитров, посетата ќе се реализира една или две недели подоцна.

Како што најави самиот Коѕијас, документот што ќе го донесе е на 20 страници и се однесува на името и на она што произлегува од името, односно каква употреба ќе има името, изведени зборови односно идентитет, националност и јазик, а потоа и другите прашања како што се трговските имиња, акронимите и кратенките. 

Грчкиот министер за надворешни работи во интервју за ЕРТ најави дека очекува следната посета да ја направи преку преиуменуваниот аеродром во Скопје, што од минатата недела и официјално се нарекува „Меѓународен аеородром Скопје“. 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе