Две години пред скандалот со руските пранкстери

Поранешниот амбасадор на Украина ги предупредил македонските власти дека некој лажно се претставува како Порошенко

Уште во 2017 година имав состанок со претставници на македонските безбедносни служби и со членови на кабинетите на шефот на државата и на министерот за надворешни работи на кои предупредив на тоа дека некој лажно се претставува како претседателот Петро Порошенко и дека се јавува по државници, изјави за МКД.мк Јуриј Гончарук, поранешниот амбасадор на Украина во Македонија.

Гончарук вели дека нема никакви сомневања дека се работи за припадници на специјални служби и дека овие руски „комичари“ насекаде го пикаат носот. „Предупредив дека секогаш треба да се биде подготвен за разни провокации. Но сега можеме само да се смееме. И Порошенко еднаш беше жртва и настрада од вакви провокации“, изјави амбасадорот Гончарук.

Јуриј Гончарук

По објавувањето на снимките од телефонските разговори на македонскиот премиер Зоран Заев со руските пранкстери Вован (Владимир Кузњецов) и Лексус (Алексеј Столјаров) се отворија многу прашања во однос на безбедноста на комуникацијата на македонските државници. Денес може само да претпоставиме дека по ова предупредување на амбасадорот Гончарук, некој од македонските безбедносни служби подготвил некакво предупредување, некакви измени во протоколот, некакво упатство, нешто што можело да го спречи овој своевиден скандал.

Оти ваквиот начин на комуникација, содржината на разговорот објавен на Јутјуб каналот на руските комичари отвора многу прашања во однос на безбедноста, протоколот, заштитата на доверливи информации...

А.Д.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе