Полицијата ги спречи демонстрантите од „Македонија блокира” да дојдат до домот на Канческа-Милевска

Полицијата вечерва спречи демонстранти од иницијативата „Македонија блокира“ да се приближат до домот на пратеничката и поранешна министерка за култура Елизабета Канческа- Милевска, во скопската населба Пржино.

Демонстрантите на патот до домот на Канческа-Милевска пуштаа народни песни и извикуваа „Македонија, Македонија“.

Лидерот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев, ја повика поранешната министерка да излезе од својот дом и да се помири со граѓаните, а не со, како што рече, „оние во Собранието”, бидејќи тие имаат единствена цел само да ја продадат Република Македонија.

„Излези Бети, излези, ако не поради нешто друго, барем поради тоа што си домаќинка. Излези со народот и прими го писмото од граѓаните“, повика Бачев.

Собирот пред домот на Канческа-Милевска го најави самиот Бачев пред два дена. 

„Објава - Продолжуваме!

Четврток, 15 ноември одиме пред домот на пратеничката Елизабета Канчевска Милевска. Собирно место пред Собранието од каде тргнуваме во 19 ч.

Очекуваме и повикуваме на масовно присуство оти влегуваме во финална битка за опстанок на македонската држава и македонскиот народ!”, напиша Бачев на Фејсбук.

Минатата недела поддржувачите на „Македонија блокира“ протестираа пред домовите на пратениците кои ги поддржаа уставните измени Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василески.

Фото: Плусинфо

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе