Во Владата

Почна средбата Заев – Мицкоски, теми на разговорот СЈО, реформите, предвремени избори...

Во Владата вечерва почна средбата на премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Претходно беше најавено дека на оваа лидерска средба ќе се разговара за претстојните претседателски избори, за реформските закони, за новиот закон за СЈО, за барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори...

„Мене ми е значајно да разговараме за престојните претседателски избори, за евроинтеграцискиот процес на нашата земја заради тоа што дури и НАТО не е завршено сѐ уште“, изјави вчера Заев.

Покрај претседателските избори и реформските закони, Мицкоски бара да се разговара и за евентуално новиот шеф на СЈО, за нов процес на лустрација, за предвремени парламентарни избори...

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе