Истрагата продолжува

По наредба на ЈО во Охрид запленети предмети и еден глисер за случајот „Рекет“

Синоќа во Охрид полицијата по наредба на Јавното обвинителство изврши заплена на најмалку еден глисер и други предмети, а во врска со случајот „Рекет“, дознава МКД.мк.

Предметите остануваат во заплена до крајот на истрагата во која се опфатени.

Оваа заплена е дел од истражните дејства за „Рекет“ во кој првоосомничени се Бојан Јованоски (Боки 13), директор на 1ТВ, и Зоран Милески – Кичеец. Случајот се однесува на изнуда на пари од бизнисмени.

А.Д.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе