Истрагата продолжува

По наредба на ЈО во Охрид запленети предмети и еден глисер за случајот „Рекет“

Синоќа во Охрид полицијата по наредба на Јавното обвинителство изврши заплена на најмалку еден глисер и други предмети, а во врска со случајот „Рекет“, дознава МКД.мк.

Предметите остануваат во заплена до крајот на истрагата во која се опфатени.

Оваа заплена е дел од истражните дејства за „Рекет“ во кој првоосомничени се Бојан Јованоски (Боки 13), директор на 1ТВ, и Зоран Милески – Кичеец. Случајот се однесува на изнуда на пари од бизнисмени.

А.Д.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе