Собрание

Пленарната сала се полни, седницата кај и да е ќе почне (ВО ЖИВО)

Пленарната сала во Собранието полека се полни, се очекува во секој момент да почне седницата . 

Во Собранието се очекува почетокот на седницата на Собранието за пристапување кон промени на Уставот. Во собраниската сала се главно пратениците на СДСМ и на ДУИ, но засега нема никој од ВМРО-ДПМНЕ. Седницата беше закажана за 21 часот, а претседателот на Собранието сѐ уште не е во салата.

Нема официјални информации дали е обезбедено двотретинско мнозинство или седницата само ќе продолжи со дискусиите.

Објавено

Петок, Октомври 19, 2018 - 21:57

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе