Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Писмото на директорите за спас на Филипче е писмо за спас на нивните директорски фотелји

Писмото на директорите на ЈЗУ за спас на Венко Филипче, е писмо за спас на нивните директорски фотелји во ситуација кога и Филипче, и Артан Груби, и Зоран Заев треба да си дадат оставки, реагира ВМРО-ДПМНЕ

„Тоа писмо за спас на фотелјите ги обвистини и партиските директиви на СДСМ за организираното жалење за оставката на Филипче за која Заев се уште не се изјаснил дали да ја прифати. Тоа значи дека ниту Заев не чувствува морална одговорност. Очигледно СДСМ повеќе се грижи за фотелјата од независна истрага“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат протестот на граѓаните од Тетово праќа порака дека народот бара одговорност за ужасната несреќа.

„До нејзе ќе се дојде само преку неутрална истрага која ќе се случи само ако Заев, Филипче и Груби си дадат оставки за да не влијаат на истата“, велат од партијата.

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе