Реакција

Петровска: Нема кривично дело за шеговити постови на Фејсбук

Во случајот со Фејсбук и Твитер објавите поврзани со гласањето на целата јавност ѝ е јасно дека станува збор за шеговити постови во кои нема кривично дело. Токму тоа е евидентирано од страна на полициските службеници.

Ова вечерва го објави на Фејсбук дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Слајанка Петровска, откако директорот на Зоолошката градина во Скопје беше повикан на информативен разговор во полициска станица поради објава на неговиот Фејсбук профил.

„Нема да дозволам лаги и невистини да се шират, ниту пак да се гуши слободата на каков било начин. Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело. Така и ќе остане, напиша Петровска.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе