Претседателски избори 2019

Пендаровски во Диво Насеље: Дајте поддршка за политиките кои носат напред

Режимот не успеа да го разниша заедништвото заради граѓаните. На 5 мај да гласаме за опцијата која не носи заедно напред, во ЕУ и НАТО, изјави денеска заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на средбата со жителите на Диво Насеље, Куманово. Тој потсети на активностите на режимот на Груевски „со кои се внесуваше раздор и поделби помеѓу граѓаните, со кои сакаше да се разниша заедништвото и соживотот. За жал имаше и невини жртви".

Намерата на Груевски не му успеа бидејќи жителите им одржаа лекција на таквите политичари, рече Пендаровски.

„Вие одржавте лекција дека со политички игри не може да се урне соживотот. Сега на 5 мај граѓаните, вие, имате избор меѓу две опции. Првата, меѓу нас кои нудиме соживот, еднаквост, напредок, интеграции во НАТО и ЕУ. И втората, предводна од противкандидатката која вели дека се што е направено ќе се поништи. Тоа де факто значи враќање назад, кочење на држвата, изолација. Груевски од Будимпешта ги влече конците, се гледа. Немојте да дозволите тие темни времиња да се вратат назад, ајде да одиме заедно напред“, рече Пендаровски.

Тој побара глас и доверба за политиките кои водат напред, носат во ЕУ и НАТО , политики кои нудат еднакви права, доверба и економски просперитет за сите граѓани.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе