На средба со амбасадорите од Вишеградската група

Пендаровски: Нема план Б за европската иднина на земјата, туку само членство во ЕУ

Одложувањето на одржувањето на првата меѓувладина конференција на Македонија и ЕУ може да го наруши кредибилитетот на процесот на проширување и ќе има негативно влијание на регионалниот развој и стабилноста на Западниот Балкан, им порачал претседателот Стево Пендаровски на амбасадорите на земјите од Вишеградската група во земјава на денешната средба.

На средбата се разговарало за актуелните случувања врзани со почетокот на пристапните преговори за членство во ЕУ, при што Пендаровски, како што соопшти неговиот кабинет, нагласил дека нема план Б за европската иднина на земјата, и кажал дека интензивно се работи на планот А, а тоа е членство во Европската Унија.

„Претседателот Пендаровски рече дека ќе продолжат напорите за надминување на проблемот и го реафирмираше ставот дека за идентитетот и јазикот, како основно човеково право на самоопределување, нема да се преговара“, се вели во соопштението.

На денешната средба присуствувале амбасадорот на Полска, Војциех Тицињски, на Чешка, Мирослав Томан, на Словачка, Хенрик Маркуш и на Унгарија, Ласло Иштван Дукс.

Пендаровски се заблагодарил за континуираната силна и гласна поддршка од страна на земјите од Вишеградската група во рамки на европските институции, а се разговарало и за актуелната состојба со пандемијата на ковид-19.

 

 

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе