Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба ако има договор меѓу партиите за нов датум за избори

Претседателот Стево Пендаровски е подготвен да прогласи нова вонредната состојба, само ако има договор меѓу партиите за друг датум за избори, по 5 јули, велат од неговиот кабинет откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го повика да донесе одлука за нова вонредна состојба.

„Ова ќе се случи само ако претходно биде постигнат меѓупартиски договор на сите политички субјекти за датум на предвремените парламентарни избори, заради создавање на правна рамка за нивно непречено организирање и спроведување“, велат од кабинетот на Пендаровски.

Мицкоски на прес конференцијата рече дека 5 и 8 јули не доаѓаат предвид и дека прв можен датум е средината на јули. Заев пак, возврати дека „нема веќе бегање, нема одлагање, доста е“.

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе