Пендаровски и Заев се сретнаа, разговарале за суштинска соработка

Во Вила Водно попладнево се одржа првата средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, кој не присуствуваше на инаугурацијата во Собранието. 

И двајцата се воздржаа од изјави за медиумите, а преку соопштение од Кабинетот на претседателот информираа дека разговарале за актуелните случувања во државата и за идната соработка меѓу двете институции. 

Пендаровски и Заев, како што стои во соопштението, се заложиле за конкретна и суштинска соработка меѓу Претседателот и Владата со цел обезбедување на севкупниот напредок на земјата и реализирање на стратешките цели, членство во ЕУ и во НАТО.

„Претседателот и премиерот ја нагласија потребата за усогласен и заеднички настап на меѓународен план и интензивирање на реформските процеси во државата со цел остварување на европските и евроатлантските перспективи на Република Северна Македонија и подобрување на животниот стандард на граѓаните”, се додава во соопштението.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе