Во Битола

Пендаровски го осуди палењето на вратата на клубот „Иван Михајлов“

Претседателот Стево Пендаровски денеска на својот фејсбук-профил го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола.

„Најостро го осудувам палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. Ваквите чинови се провокација и не одат во прилог на унапредување на односите со Бугарија“, напиша Пендаровски на Фејсбук.

Тој ги повика надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, да ги преземат сите потребни мерки, да се откријат и да се казнат сторителите.

Центарот „Ванчо Михајлов“ во Битола утрово објави дека се изгорени влезната врата и натписот на Бугарскиот клуб на улица Рузвелтова во Битола и дека внатре не е предизвикана штета.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе