На конференцијата „Охридски дијалог”

Пендаровски: Единствена алтернатива за Северна Македонија е членство во НАТО и ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог”, вклучувајќи го и Џорџ Робертсон, претседавач со Охридската група и поранешен генерален секретар на НАТО. 

На средбите, на маргините на конференцијата, со челните луѓе на Атлантскиот совет и високи претставници на НАТО, односно Александер Вершбоу, Дејмон Вилсон, Марк Лејти, Џорџ Базби и Алесандро Минуто - Ризо, Пендаровски изразил задоволство од брзата ратификација на Пристапниот протоколот за членство на Македонија во НАТО. 

Пендаровски, како што соопштија од неговиот кабинет, го реафирмирал ставот дека единствена алтернатива за земјата е членство во НАТО и во Европската Унија.

„Патот до Алијансата веќе е на самиот финиш. Станувајќи 30-та членка на НАТО ќе биде загарантирана безбедноста и сигурноста на Северна Македонија”, изјавил Пендаровски.

Во таа насока, како што рекол, и покрај скорешното разочарување од недобивањето на датум, Македонија пред се, поради своите граѓани, неопходно е со побрзо темпо да ги заврши започнатите реформи. На тој начин, според Пендаровски, ќе создадеме општество со европски вредности.  

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе