Пендаровски денеска на Парискиот мировен форум

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска престојува во работна посета на Француската Република, каде што ќе учествува на 5. издание на Парискиот мировен форум, соопшти неговиот кабинет.

Пендаровски ќе присуствува на свеченото отворање на форумот насловен „Излегување од мултикризата“, ќе се обрати на панел на кој ќе се дискутира за геополитичката криза, а ќе присуствува и на панелот „Универзализам предизвикан од војната во Украина“, на кој ќе говори францускиот претседател Емануел Макрон.

Во рамки на учеството на Парискиот мировен форум, предвидено е претседателот Пендаровски да има средби со претседателите на Естонија, Романија, Швајцарската Конфедерација и Унгарија, и да присуствува на работна вечера во рамки на Форумот на која домаќин е францускиот претседател Емануел Макрон.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе