Пендаровски: Бугарија нè извлече од изолација. Борисов: Ова е како највисока оценка од Стандарт и Пурс

Се надеваме дека ќе ја видиме Република Северна Македонија како во НАТО, така и во Европската Унија и на тоа сите работиме, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по интервјуто на претседателот Стево Пендаровски за БГНЕС

 

Борисов му се заблагодари на Пендаровски за изјавата дека Бугарија нè извлече од тоталната изолација.

„Не е преувеличување на квалификациите што Зоран Заев честопати ги дава за улогата на Бојко Борисов и актуелната бугарска влада во последните две години, според кои бугарскиот премиер заедно со Ципрас помогнаа побрзо да се извлечеме од меѓународната изолација“, рече Пендароски за БГНЕС.

Според него, Заев и Борисов се нестандардни политичари, без историски оптоварувања и емоции.

Пендаровски додаде дека Договорот за пријателство со Бугарија е потпишан во многу чувствителен момент по паѓањето на „авторитарниот режим“ на Никола Груевски. Според него, Груевски ја врати најтемната антибугарска пропаганда на поранешна Југославија.

„Јас навистина мислам дека Договорот за пријателство со Бугарија, без оглед колку и да изгледа обично, треба да потенцира дека кога го потпишавме, штотуку се ослободивме од тешкиот авторитарен режим од страна на Никола Груевски, што не е тоа беше само антизападен режим, но и антиалбански и антибугарски“, рече Пендаровски. 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе