Пред изборите на 12 април

Партиите на Албанците никако да се договорат за коалиција

ДУИ на избори оди самостојно, ДПА е за коалиција со СДСМ само ако социјалдемократите не одат со ДУИ, Алијансата за Албанците би оделе во коалиција само не со ДУИ, Алтернатива нема проблем за коалиција само ако таму не биде Беса... вакви се горе-доле актуелните позиции на партиите на Албанците пред предвремените парламентарни избори договорени за 12 април.

Од повикот на Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, за предизборна коалиција со сите партии на Албанците освен со ДУИ, засега нема резултат. ДПА на Мендух Тачи се подготвува на избори да излезе сама, освен ако не се договори за коалиција со СДСМ. За евентуална таква коалиција, за ДПА има услови. Вчера Мендух Тачи изјави дека тие се за коалиција со СДСМ, само ако таму ги нема и ДУИ и ако тој биде единствен вицепремиер.

Претставници на Алтернатива за Албанцитена уште еднаш изјавија дека шансите тие да влезат во коалиција во која би учествувале и Беса се речиси никакви.

Алијансата за Албанците не се откажува од идејата за коалициј меѓу нив Беса (Билал Касами) и Алтернатива (Африм Гаши). Касами и Гаши, како бивши сопартијци, засега изјавуваат дека за такво нешто нема шанси иако на сите им е јасно дека тоа е неопходно ако сакаат да му го зададат последниот удар на партијата на Али Ахмети.

Од ДУИ велат дека тие на избори ќе излезат сами и дека очекуваат голема поддршка од гласачите Албанци во Македонија.

Неофицијално, наскоро се очекува средба меѓу Села, Касами и Гаши.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе