Палевски: Заев и Мијалков се организатори на нападот врз мене, вториот ми се закани дека ќе ме стави во буре со киселина

Љупчо Палевски, претседател на движењето Трета вечерва во изјава за ТВ Алфа кажа дека премиерот Зоран Заев и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков стојат зад нападот врз него извршен пред неколку дена од две маскирани лица со шипки.

Притоа, тој изјави дека Мијалков дека му се заканувал оти ќе го стави во буре со киселина.

„За ова имам и сведоци, кои се подготвени да сведочат и на суд и да кажат на кое место и кога ми се заканил дека планира да ме стави во буре со киселина да не постојам“, изјави Палевски.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе