Отстранети шаторите на „Македонија блокира“

Отстранети се се шаторите на движењето „Македонија блокира", кое неколку недели кампуваше пред Собрание и го блокираше сообраќајот во центарот на градот.

Утринава екипи на градското комунално претпријатие го чистеа шутот што зад себе го оставиле демонстрантите.

Минатата недела се помалку луѓе имаше во кампот, а од синоќа таму се наоѓаа само поставените шатори.

Од движењето „Македонија блокира“ велат дека шаторите кои беа поставени пред Собранието се украдени.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе