Осумдесетина здруженија и партии во коалиција против уставните измени

Меморандум за соработка за спречување на уставните измени и промена на името на државата потпишаа вчера во Скопје осумдесетина граѓански здруженија од Македонија и од дијаспората и партии. Тие бараат предвремени избори и распуштање на Собранието, а најавуваат организирање на протести и посети на домовите на пратениците од опозицијата кои ги поддржаа уставните измени.

На овој меморандум потпишани се Единствена Македонија, ВМРО-ДПМНЕ Демократска фракција, Тврдокорни, Христијанско братство, Фронт за демократска Македонија...

На потпишувањето беше истакнато дека со бојкотот на референдумот била извојувана само делумна победа, и дека сега треба да се прејде на протести, но и на предвремени избори кои во никој случај не би требало да ги организира актуелната власт.

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе

Подгорица во 2019 година ќе добие споменик на Јосип Броз Тито.

повеќе