ПРЕД ВЛАДАТА

„Оставка, оставка“ – побараа камперите од Груевски пред средбата со Нуланд (ФОТО)

За време на средбата на премиерот Никола Груевски со американскиот помошник државен секретар задолжен за европски прашања Викторија Нуланд, стотина граѓани пред Владата на Република Македонија извикуваа „Оставка, оставка“.

 

Демонстрантите од Кампот на слободата протестираа со транспаренти испишани на англиски јазик – „И ние сме Зоран Заев, уапсете не“, „Нема договор со криминал и копурција“, „Нема правда нема мир“...

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе