Министерски состанок

Османи во Брисел: „Ние сме НАТО“ не е само парола туку реалност

Да се биде рамноправен со 30-те најмоќни во светот не е само лична сатисфакција, туку гордост за сите наши граѓани, порача министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешниот министерски состанок на НАТО.

„Не е тоа само симболична разлика туку суштина на нашиот напредок како држава. Наместо како досега, кога за нашите прашања се разговараше на состаноци на кои информациите ги дознававме од нашите колеги, сега сме присутни на масата, директно да учествуваме и да го претставиме нашиот став за сѐ она што се случува во светот“, рече Османи.

Тој, на годишнината од приемот во НАТО, рече дека Македонија е подготвена и кадровски и технички и политички да одговори на предизвиците на членството во Алијансата.

„Мотото ‘Ние сме НАТО’, не е веќе само обична парола, ова е реалност и ние сме навистина НАТО. Бидете горди, во овие моменти ја исцртуваме нашата идна историја, го остваруваме сонот на голем број генерации пред нас, создавајќи безбедна, стабилна и просперитетна иднина за генерациите после нас“, заклучи Османи

Северноатлантскиот совет на министрите за надворешни работи на земјите – членки на НАТО којшто се одржува денес и утре во Брисел, за прв пат после една година со физичко присуство поради пандемијата на ковид-19.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе