Од среда

Османи: Полициски час од 16 до 5 часот за целата земја, за викенд нонстоп

Полицискиот час на територијата на целата држава од среда ќе биде од 16 часот до 5.00 часот утредента не територија на цела држава, исто како во Куманово. 

Ова на својот Фејсбук профил го напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, објавувајќи дека полицискиот час за целата држава ќе биде по примерот на Куманово.

За викенд, напиша Османи, полицискиот час за целата држава ќе трае 24 часа.

 

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе