Собраниска комисија за имунитетот на Вељаноски

Опозицијата обвинува за политички прогон, власта вели-судот решава за притвор

Утре напладне ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради сомнение за вмешаност во настаните од 27 април. 

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата која продолжи попладнево по получасовната пауза повторно имаше препукување меѓу пратениците од власта и опозицијата за тоа дали е оправдано да се донесе одлука на поранешниот претседател на Собранието да му се одземе имунитетот. 

Опозицијата апелираше до пратениците од власта да не му го одземаат имунитетот на Велјаноски, бидејќи „тој со своето однесување не покажал никакви знаци дека ќе се противи на целокупната постапка што се покренува против него”. 

Пратеникот Иван Иванов од ВМРО-ДПМНЕ ги праша пратениците од власта врз основа на кој аргумент оценуваат дека на еден пратеник треба да му се одземе имунитетот и додаде оти е добиено само едно барање од суд. 

„Ако Комисијата одлучува само врз основа на барање на суд да се одземе имунитетот на еден пратеник, зошто тогаш на нас пратениците воопшто и ни се доделува имунитет. Вие практично имате донесено пресуда за имунитетот на Трајко Велјаноски и со тоа го праќате директно во притвор”, рече Иванов и им порача на пратениците од власта дека додека тие биле во опозиција биле едни од најгласните противници за злоупотребување на мерката притвор. 

Според него, Вељаноски со своето однесување во ниту еден момент не покажал дека може да го повтори делото, дека има опасност за бегство или дека би влијаел на други сведоци, нешто врз основа на што се одредува мерката притвор. 

Претседателот на Комисијата, Богоевски му одговори дека работа е на судот да цени дали е оправдана или не мерката притвор за одреден случај, нагласувајќи оти тоа не е нешто за што одлучува Комисијата. Тој додаде дека Вељаноски се товари за едно од најтешките дела во Кривичниот законик. 

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Слаѓана Митовска рече дека ова што се прави со пратениците на нејзината партија е всушност политички прогон. Повика на моралност и етичност кај пратениците од власта и нагласи дека во изминатите две години тие осум пати се соочиле со одземање на имунитет, со што како пратеничка група се всушност десеткувани. 

Поранешниот претседател на Собранието Вељаноски заедо со Миле Јанкиески и Спиро Ристовски завчера беше приведен на распит по наредба на Јавното обвинителство под сомнение за вмешаност во настаните од 27 април. Вељаноски се повика на пратеничкиот имунитет, додека на поранешните министри Јанакиески и Ристовски им беше одредена мерка 30-дневен притвор. 

Според Деловникот, Комисијата е должна да го разгледа барањето на судот и во рок од два дена да го достави до претседателот на Парламентот. По добиенот извештај од Комисијата, Собранието најдоцна во рок од три дена треба да одлучува на пленарна седница. Одлуката за одземање на имунитетот се носи со просто мнозинство од вкупниот број пратеници. 

МИА

 

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе