Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг (ВИДЕО)

Руските пранкстери Владимир Кузњецов и Алексеј Столјаров (Вован и Лексус) денеска го објавија разговорот кој експремиерот Зоран Заев го имал со „активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот татко“.

Аферата беше откриена минатата есен, а владиниот советник за комуникации Марјан Забрчанец тогаш изјави дека бил разоткриен хибриден напад врз кабинетот на премиерот и дека разговорот му бил сомнителен на самиот Заев, како и дека знаел оти станува збор за измама.

Тогаш снимката не беше објавена, но денеска, откако видеото се појави на Јутјуб, може да се слушне како Заев осум минути разговара со лажната Грета Тунберг.

Како што може да се слушне од разговорот, eкспремиерот, ѝ ветува на лажната Грета дека ќе ги затвори аеродромите поради нејзиното мислење оти на тој начин ќе се сопре загадувањето на воздухот, а во разговорот се вклучува и „таткото“ на Грета со кого Заев разговара за марихуана. Според снимката, Заев вели дека е одличен предлогот на мигрантите да им се додели вдомување и работа во земјава, иако, како што вели, тие ги реферирале западните земји зашто тука не се живеело добро.
 
Руските „пранкстери" Вован и Лексус работат на интернационален проект „Ѕвездите ја спасуваат Земјата" во кој тие измамуваат јавни личности од светот претставувајќи се како политичари и активисти.

Премиерот Заев и во јули 2019 година беше мета на руските пранкстери кои објавија три телефонски разговори претставувајќи се како украинскиот претседател Петро Порошенко и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Дека телефонските разговори не се автентични разузнавачките служби тогаш дознаа откако беа објавени јавно.

Интегрален текст

Зоран Заев: Ало

Грета Тунберг: Ало, тука е Грета

Зоран Заев: Здраво Грета, Зоран Заев зборува, задоволство ми е што зборувам со тебе

Грета Тунберг: Благодарам. Сум слушнала многу за вашата убава земја и мојот пријател г.Џорџ Сорос ми зборуваше многу за вас и вашата држава.

Зоран Заев: Благодарам многу. Сорос фондацијата е еден од најголемите поддржувачи овде, за да го зголемиме капацитетот, да ја зголемиме демократијата.

Грета Тунберг: Да, и ми кажа дека сте голем лидер посветен на земјата, обврзан кон иднината.

Зоран Заев: Фала Грета. Подоцна дури го сменивме и името, официјалното име на земјата затоа што сакаме да градиме пријателство, да бидеме модерна земја и сега станавме Република Северна Македонија.

Грета Тунберг: Би сакала да дојдам и да направам протест за климатските промени во Скопје и да бидеме од корист за вас

Зоран Заев: Одлично, ќе ни биде голема чест да те имаме тука

Грета Тунберг: Да, да ќе дојдам затоа што сеуште има проблеми во Северна Македонија, вклучително воздухот, загадувањето на водата, особено околу Скопје и исчезнувањето на шумите

Зоран Заев: Да, да

Грета Тунберг: Макрон (Францускиот претседател) е ужасен. Ги промени неговите позиции за климатските промени. Минатиот пат се однесуваше лошо, ги изневери западните вредности во полза на приближувањето со Истокот и оди кон руските интереси, незнам што им има ветено.

Зоран Заев: Нешто се случи таму, но се надевам дека ќе биде повеќе одговорен во иднина затоа што Франција, Германија такви држави се лидери во светот, тие мора да го водат светот. Со позитивно однесување, а не од апсект на постојано менување на позициите.

Грета Тунберг: Можам да замислам дека тие износи се големи пари за вашата држава и сум разочарана што Западот не ве поддржува и ве остави сам и мислам дека тоа е поради Трамп. Го мразам. Тој е непријател на заштитата на природата.

Зоран Заев: Тие политичари имаат поврзаност меѓу нив и се водат од тоа, но на крајот од денот мораме да бидеме одговорни сите ние и да носиме тешки одлуки, позитивни одлуки и тоа е нешто во кои сите ние можеме да учествуваме за време на нашиот мандат бидејќи е чест и одговорност за да се носат големи политички одлуки и во тој правец не се откажувај продолжи да се бориш и да не мотивираш сите нас.

Грета Тунберг: Фала би било одлично сите да мислат така. На пример Трамп  мисли највеќе на себе, а не за неговата земја, не за демократијата во светот и затоа Трамп ве напушти и само тој можеше да се јави на Макрон и да му каже дека требаше да бидете во Европската Унија и работата ќе беше завршена.

Зоран Заев: Алекс ни помага многу со Сорос фондацијата, тие ќе продолжат да ни помагаат на принципиелен начин, нормално, но ќе мора да продолжиме да се бориме. Ти си една мала паметна дама и сакам да те охрабрам да ја продолжиш твојата борба затоа што си голема мотивација на целиот свет.

Таткото на Грета Тунберг: Ти исто така треба да се бориш. Имаш многу потешкотии и знам дека имаш избори на пролет и ние можеме да ти помогнеме во ПР прашањата

Грета Тунберг: Да, да тоа би било добро, сигурна сум дека си добар премиер.

Зоран Заев: Фала Грета

Таткото на Грета Тунберг: И ние ќе те поддржиме и ќе ти помогнеме меѓу гласачите за време на изборите

Зоран Заев: Ќе направиме сѐ што е возможно затоа што искрено веруваме во тоа.

Грета Тунберг: Да можеби треба да започнеме со аеродромите. Знаете ли колку аеродроми имате во државата.

Зоран Заев: Што колку? Аеродроми?

Таткото на Грета Тунберг: Да

Зоран Заев: Два. Имаме еден во нашиот главен град и друг во нашето познато туристичко место Охрид со нашето најстаро езеро заштитено од УНЕСКО.

Грета Тунберг: Мислам дека треба да затворите некој од аеродромите за да се намалат јаглеродните емисии.

Зоран Заев: Во ред, тоа е исто така добра идеја. Да зошто да не. Зошто да не. Секоја идеја е добро да се разработи имплематицијата и да се има добри резултати од тоа. Имаме само два аеродрома, немаме повеќе, но ние сме мала земја. Овде во регионот имаме многу ародроми.

Таткото на Грета Тунберг: Хахаха, Грета стоп, мигрантите така нема да можат да дојдат во Северна Македонија.

Зоран Заев: Да, хахаха. Но мора Грета да не посети нас. Како ќе дојде Грета до нас?

Таткото на Грета Тунберг: Мислам дека тоа е поважно.

Зоран Заев: Да, се согласувам

Грета Тунберг: мислам дека Северна Македонија е одлична земја за мигранти. Ќе биде одличен пример за Европа и вашата посветеност кон Европската Унија и вашата посветеност кон хуманизацијата.

Зоран Заев: Да, ние работиме заедно со Европската Комисија. Хуманите аспекти на она што се случува тука е едно од важните……од нашата земја. Тие не се многу заинтересирани да останат тука зошто имаме помали економски стандарди во споредба со западните стандарди во Европа, но менаџираме заедно. Хуманиот третман е многу важен. Бидејќи миграцијата не се случува само од Сирија, туку и од Авганистан од некои афрички држави.

Грета Тунберг: Да, а на мигрнтите им треба вдомување, референси да се вработат во твојата земја и ние ќе те поддржиме на меѓународно ниво.

Зоран Заев: Многу добро, многу добро. Многу добро. Грета голема чест ми е што зборував со тебе. И ќе ни биде големо задоволство и ќе сме среќни со твојата посета на државава, тука во Северна Македонија.

Грета Тунберг: Слушнав дека одгледувате марихуана. Мислам дека е корисно и еко пријателски и се надевам дека ќе го пуштите татко ми да пуши кога ќе дојдеме.

Таткото на Грета: Да ја сум голем фан на тие работи…

Зоран Заев: Многу добро, многу добро. Ги слушаме младите луѓе, за отворање на  процедура за легализирање на тоа за рекреативна употреба, но сѐ уште има дебата во државава. Треба да ги зголемиме капацитетите за тоа, затоа што има позитивни примери во Канада или некои други држави во САД. Но засега тука се одгледува само за медицински цели.

Грета: Да

Зоран Заев: Да се биде познат не е лесно. Фондацијата отворено општество и Џорџ Сорос е голем поддржувач на вредностите и проектите кои соддржат вредности во овој свет и тоа е многу корисно

Таткото на Грета: Фала многу премиере.

Зоран Заев: Фала драги пријатели. Грета фала многу.

Таткото на Грета: и не заборавај за аеродромите.

Зоран Заев: хахаха

Грета Тунберг: Мораме да летаме.

Зоран Заев: Ми беше задоволство да разговараме и ти посакуваме многу успех

Таткото на Грета: Ќе ти помогнеме во ПР-от.

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе