Предвремени парламентарни избори

Николоски: Дали семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 синоќа во Прилеп кажа дека токму во Прилеп ќе има победа, ќе има победа со седум илјади гласа разлика, ќе има победа на ВМРО-ДПМНЕ во цела Македонија.

„Очекувам победа во цела Македонија, во 4 ИЕ, најголема победа во Прилеп затоа што знам дека од тука ќе почне победата на 15 јули ќе ги поразиме и  нема да знаат што им се случило“, рече Николоски.

Ова што се случува во Прилеп во овие три години е слика за цела Македонија, а тоа е корупција, криминал, рече Николоски и посочи дека во Прилеп дојдоа две странски инвестиции и се откажаа кога дојде Заев.

Николоски рече дека Заев и СДСМ не направија ништо освен што го запреа патот од Градско до Прилеп, што ги излажаа и понижија тутунарите, и не го ценеа нивниот труд, а дозволија да им го откупуваат тутунот по ниски цени.

„Ние за пензионерите ќе донесеме подостоинствени пензионерски денови, за работниците нови инвестиции, да има сигурни работни места“, рече Николоски.

Николоски од Прилеп упати и неколку прашања до Заев.

„Со кој образ го чува за директор на Тутунскиот комбинат што зема три и пол илјади евра плата месечно, или пет и пол илјади евра бруто, а едно цело македонско семејство заработува толку за една година. Како ќе ги погледне тутунарите во очи. Како ќе ги погледне пензионерите, невработените и сите граѓани на Прилеп. Странски инвестиции нема, ама дали неговото семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави. Го повикувам да одговори ако не јас ќе дадам документи на јавноста и да видат граѓаните како станаа најбогато семејство на Балканот. Го прашувам и  дали ќе продолжи да преговара за историјата со Бугарија, дали е таксано дека Гоце Делчев не е Македонец“, рече Николоски.

Николоски посочи дека Заев бега од дуел, од дебата, но оти тој очекува од него одговори, затоа што ако Заев не им даде одговори на граѓаните тој ќе го стори тоа.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе