ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Спасовски за „Јавна соба„ загрози млади животи

Неспособноста на Спасовски да се справи со Телеграм групата „Јавна соба" загрози млади животи и создава жртви, реагираат од ВМРО-ДПМЕН за случајот „Јавна соба“. Од таму додаваат дека Оливер Спасовски е неспособен министер кој ја загрозува безбедноста на граѓаните и одбива да постапува по барањата на граѓаните.

„Случајот со „Јавна соба“ што се појави минатата година беше решен за само два дена и групата беше затворена под водство на МВР на техничкиот министер Наќе Чулев, заштитувајќи ги сите жртви. Сега Оливер Спасовски според тврдењата на граѓаните и жртвите, одбива да им помогне на граѓаните. Неколку дена граѓаните пријавувале лична злоупотреба во МВР, а МВР ги одбивале и не постапуваат. Срамно е и безобразно да нема никаква грижа и обврска кон граѓаните од кои зема плата. Неспособноста на Оливер Спасовски е опасност за граѓаните на Република Македонија“, се вели во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе