Телефонски разговор на претседателите на Македонија и Бугарија

Наскоро можна официјална посета на Пендаровски на Софија

Во телефонскиот разговор со претседателот на Бугарија Румен Радев претседателот на Македонија Стево Пендаровски го поздравил воспоставениот дијалог меѓу македонската и бугарската влада, ја истакнал подготвеноста на нашата земја за негово интензивирање, а станало збор и за скорешна официјална посета на Пендаровски на Софија.

Во соопштението од кабинетот на шефот на македонската држава се вели дека претседателот Стево Пендаровски остварил телефонски разговор со претседателот на Бугарија, Румен Радев и дека нему му го честитал стапувањето на должноста и му посакал успешен мандат. Во разговорот станало збор за најновиот развој на билатералните односи меѓу двете соседни држави во светло на неодамнешната посета на претседателот на владата на Бугарија на Скопје, како и претстојните активности во Софија.

„Во тој контекст, претседателот Пендаровски го поздрави воспоставениот дијалог меѓу двете влади и ја истакна подготвеноста на Република Северна Македонија за негово интензивирање во наредниот период.

Во насока на зајакнување на дијалогот меѓу двете земји, двајцата претседатели разговараа и за можноста за скорешна официјална посета на претседателот Пендаровски на Софија, како и за интензивирање на комуникацијата на највисоко ниво во претстојниот период“, се вели во соопштението.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе