Неофицијално

Наќе Чулев е новиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи

Наќе Чулев, поранешен дикректор на Агенцијата за разузнавање е новиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи, дознаваме неофицијално од партиски извори. 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција кажа дека имаат нов кандидат, но рече дека името ќе биде соопштено попладне по телефонски консултации со премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. 

Првиот кандидат што го предложи ВМРО-ДПМНЕ, Драги Ковачки не беше прифатен од СДСМ бидејќи, според Уставот, за да раководи со МВР треба најмалку три години да е цивилно лице.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе