Брисел

Можната нова политичка криза го носи Хан во Скопје

По последните случувања во земјава за наредната недела е најавено доаѓањето на Јоханес Хан во Скопје. Еврокомесарот за проширување доаѓа поради можната нова политичка криза во Македонија.

Денешното најавено неучество на опозицијата на лидерската средба, случувањата околу СЈО и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, аферите за злоупотреби на владини службеници, појавата на нови „бомби“ во јавноста... се знак за Брисел за поблизок увид во ситуацијата.

Предвидено е Хан во Скопје да има средби со Зоран Заев, со Али Ахмети и со Христијан Мицкоски. Брисел веќе побара продолжување на работата на Специјалното јавно обвинителство и целосно расчистување на скандалот со рекетирањето на бизнисмени и злоупотребата на телефонски разговори.

Од Скопје, на 25 и 26 јули, Хан во Белград ќе има средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ .

„Комесарот Хан во Белград ќе се состане со претседателот и премиерката на Србија, со кои ќе разговара околу реформите што ги спроведува Србија на патот кон ЕУ, како и за регионалните прашања“, изјавил портпаролот на ЕУ за агенцијата Танјуг.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе