Брисел

Можната нова политичка криза го носи Хан во Скопје

По последните случувања во земјава за наредната недела е најавено доаѓањето на Јоханес Хан во Скопје. Еврокомесарот за проширување доаѓа поради можната нова политичка криза во Македонија.

Денешното најавено неучество на опозицијата на лидерската средба, случувањата околу СЈО и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, аферите за злоупотреби на владини службеници, појавата на нови „бомби“ во јавноста... се знак за Брисел за поблизок увид во ситуацијата.

Предвидено е Хан во Скопје да има средби со Зоран Заев, со Али Ахмети и со Христијан Мицкоски. Брисел веќе побара продолжување на работата на Специјалното јавно обвинителство и целосно расчистување на скандалот со рекетирањето на бизнисмени и злоупотребата на телефонски разговори.

Од Скопје, на 25 и 26 јули, Хан во Белград ќе има средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ .

„Комесарот Хан во Белград ќе се состане со претседателот и премиерката на Србија, со кои ќе разговара околу реформите што ги спроведува Србија на патот кон ЕУ, како и за регионалните прашања“, изјавил портпаролот на ЕУ за агенцијата Танјуг.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе