Седница на Влада

Министерството за одбрана до 30-ти јуни да ги реализира подготовките за консултации со НАТО

До 30 јуни годинава Министерството за одбрана треба да ги реализира подготовките за мултилатералните консултации со НАТО за финализирање на PARP Проценката 2019, одлучи Владата на денешната седница.

До 30 јуни овој документ треба да биде доставен и во Главниот штаб на Алијансата во Брисел.

„За имплементацијата на преземените обврски, Министерството за одбрана треба да ја информира Владата најдоцна до 31 јули 2019 година“, соопшти владината прес-служба.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе