Mинистерот Бектеши низ Охрид се прошета со Нефи Усеини, советникот на ДУИ со две дивоградби и кривична пријава

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска низ Охрид прошета со Нефи Усеини, контроверзен бизнисмен за кого имаше обвинение за напад со пиштол и истраги за две дивоградби.

Во 2020 година Усеини доби кривична пријава за насилство, поради што избега, но случајот се затвори откако нападнатиот ја смени изјавата.

Усеини е познат по дивоградбата кај Чинарот и бетонската база на брегот на езерото, која беше урната во 2020 година. Овие дивоградби беа наведени во негативните извештаи на УНЕСКО за Охрид и околината.

Бектеши ја посети неговата пицерија чија тераса има решение за уривање кое не е спроведено.

Министерот за економија фотографиите од прошетката низ Охрид ги објави на својот официјален фејсбук-профил. Усеини, како член на ДУИ, на последните локални избори повторно беше избран за советник во Општина Охрид. Од февруари е член на Комисијата за заштита на животната средина во општината.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе