Собрание

Милошоски: Писмата од притвор се во добра координација меѓу Заев, Јанева, Русковска и Јовески

Далеку сме од договор за Законот за ЈО. Писмата од Јанева не се по нејзина иницијатива, изјави попладнево Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој е дел од работните групи.

„Имавме повторно средба на која се дискутираше предлог законот за обвинителство, и клучните разлики остануваат без заеднички консензус. Имаме цврсти аргументи да понудиме консензус за прифаќање на квалитетен Закон за обвинителство, но најмногу зависи од политичката волја и од Министерството за правда. Ме зачудува што од коалицијата СДСМ или ДУИ поднесуваат амандмани кои Владата веќе ги прифатила. Сите сме сведоци од писма од притвор. Ние го имаме следниов коментар: секој притворен обвинител, се смета дека е оддалечен од работното место, односно суспендиран. Писмата не се нејзина самостојна иницијатива, се работи за една добро координирана акција меѓу Заев, рекетарката Јанева, министерката за правда Вилма Русковска и обвинителот Јовески“, рече Милошоски.

Македонија од своето осамостојување постојано е на листата држави за чии граѓани е потребно да имаат британски визи доколку сакаат да патуваат во Обединетото кралство. 

повеќе

Една од особеностите на словенската јазична група е дека нема случај два народи да зборуваат еден ист јазик или барем тоа да е официјално признаено.

повеќе