По писмото испратено од шефицата на СЈО

Милошоски: Јанева од притвор смее да комуницира само со бранител, Рахиќ да поднесе оставка

Антонио Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за МКД.мк вели дека е недозволиво и незаконски притворената специјална обвинителка Катица Јанева да испраќа писма од притвор од Истражниот затвор, бидејќи, како што вели, таа во текот на истрагата може да комуницира само со својот бранител.

„Во моментот кога лице/функционер е во притвор, тоа лице не смее да комуницира со други, освен со својот бранител. Затоа е притворот. Особено не смее да комуницира со институцијата или вработените на кои може да влијае, а таа институција е токму онаа која притворената ја злоупотребила.Притворениот градоначалник, директор, државен секретар, пратеник, министер, судија, обвинител, по сила на закон ги губи ингеренциите во својата институција и капацитетот да наредува, одлучува, санкционира или решава", вели Милошоски во изјава за МКД.мк.

Тој му порачува на директорот Есад Рахиќ да си поднесе оставка од затворот за овозможување на оваа комуникација спротивна на законот и притворот.

„Замислете притворен градоначалник да даде наредба до општината за купување на ново службено возило или отварање на тендер за набавка на нови автобуси!?!", вели пратеникот Милошоски.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе