Реакција

Милошоски: Димитров за „Рекет“ бил информиран лично од нерезидентен амбасадор

Никола Димитров можно е да имал претчувство за Боки Тредичи, но независно од ваквите лични супер-моќи, министерот за надворешни за скандалот „Рекет" бил информиран во првото тромесечие од 2019-та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на една од поновите членки на ЕУ, чив близок соработник во Македонија (познат стопанственик) бил исто жртва на изнуда на пари од рекетарско-обвинителската екипа на власта, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Антонијо Милошоски.

„Прашањата кои можат да ја интересираат јавноста и обвинителството се:

1. Кога министерот Димитров ја добил информација од нерезидентниот амбасадор за мега скандалот Рекет?

2. Дали Димитров сознанијата за „Рекет“ ги споделил со јавното обвинителство или можеби ја информирал Владата на затворена седница?

3. Доколку не го информирал ниту обвинителството, ниту Владата, зошто министерот Димитров одлучил да молчи, да не ги пријави сознанијата за „Рекет“, и да не ја информира јавноста?

Право на министерот Димитров е да си одлучи дали ќе тужи новинари за објава на документи во кои неговото име се споменува во контекст со аферата „Рекет“. Но, пред да го направи тоа, корисно би било пред обвинителството да даде исказ за конкретните информации кои, во врска со оваа криминално-политичка афера, ги добил од нерезидентниот амбасадор на земја членка на ЕУ во првото тромесечие од годинава“, пишува Милошоски.

 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе