Милошоски: Дали и хрватската министерка Марија Пејчиновиќ Буриќ шири „лажни вести“?

Дали тоа и хрватската министерка Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се противат на добивањето датум, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Антонио Милошоски, кој вчера објави информација дека седум членки на ЕУ биле против отворање преговори со Македонија и поради тоа власта го обвини дека шири лажни вести.

Милошоски ја сподели објавата на хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ, која во изјава за хрватските медиуми од Брисел, вели дека за жал бројот на земјите кои се противаат за доделување на датум за преговори на Македонија и Албанија во однос на 2018 година е зголемен.

„Во 2018 година најголемиот дел земји-членки се залагааа во април да започнат преговорите со Македонија и Албанија. Меѓутоа, имаше земји-членки кои не можеа да се согласат со тој текст. За жал, сега бројот на држави кои имаат резерва дури и се зголеми“, вели Пејчиновиќ-Буриќ.

Еве што пред два дена, по состанокот на Советот на ЕУ изјави еврокомесарот Јоханес Хан:

„За жал, малцинство на земји-членки не беа во можност да го поддржат јасниот предлог на Европската Комисија да се отворат преговори со Северна Македонија и Албанија. ЕК цврсто верува дека ЕУ треба да ги награди тие кои ги исполниле барањата поставени од самиот Совет минатата година, нашиот колективен кредибилитет е во прашање, во прашање еднакво се и нашето влијание и поттик“, изјави Хан на прес-конференцијата.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе