Ќе добие и Светосавска повелба

Милорад Додик во Скопје ќе го прослави Свети Сава

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик утре и заутре ќе престојува во Скопје, ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, а потоа ќе присуствува на Светосавската академија. 

Агенцијата Срна јавува дека на Светосавската академија на Додик ќе му биде доделена Светосавска повелба за „значаен придонес во афирмацијата на српското национално прашање во регионот и за значаен придонес за заштита на Србите и српската култура и традиција во северна Македонија”. 

Одлуката за да му се додели ова признание била едногласно усвоена од организицскиот комитет за прослава на националниот празник на Србите во Македонија, Светосавска недела 2020, на предлог на српската заедница во земјата. 

На вториот ден од посетата Додик ќе го посети селото Кучевиште. 

 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе