Рочиште за „Титаник 2“

Мијалков пред судот се изјасни како бизнисмен со две адреси на живеење

На денешното прво рочиште за случајот „Титаник 2“ поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, рече дека има свој бизнис. На прашањето на судијата Огнен Ставрев што работи обвинетиот Мијалков, овој одговори: „Имам свој сопствен бизнис“.

Во врска со адресата на живеење што стои во обвинението, а на која, како што рече судијата Ставрев, не можеле да му достават покана, Мијалков на судот му даде уште една адреса на која судот може да го најде.

Во предметот „Титаник 2“, освен Мијалков, обвинети се и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски.

Сите обвинети во „Титаник 2“, освен Сашо Мијалков, кривично ќе одговараат за злоупотреба на службената положба и овластување, а ексдиректорот на УБК ќе одговара за кривичното дело „примање награда за противзаконито влијание".

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе