Вчера во Солун

Мицотакис без комисијата го „реши“ спорот со трговските марки за „производите од македонско тло“

„Новата етикета што ќе ја носат македонските производи насекаде во светот им дава единствен идентитет на производите произведени на македонско земјиште. Идентитет што укажува на славното минато и го отвора патот за подобра иднина“. Ова е вчерашната твитер-порака на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по промоцијата на етикетата „Macedonia is GReat“ од страна на Здружението на извозници на Грција во Солун. Потоа Мицотакис се сретна и со македонскиот премиер Зоран Заев.

„Macedonia the GReat“, беше речено на вчерашната промоција во Солун, е новата колективна трговска ознака за грчките производи од грчката област Македонија, односно т.н. македонски производи.

Инаку, како дел од обврските од Преспанскиот договор во тек се разговорите на Македонско-грчката комисија за трговските марки за наоѓање решение за спорните моменти околу употребата на трговските марки.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе