На својот твитер-профил

Мицковски најавува нови афери во РЕК Битола, во Министерство за здравство, Фонд за здравство...

Вечерва Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преку својот твитер-профил постави отворени прашања за негови сомневања за нови афери на власта. Тој директно ги прозива министерот Венко Филипче, поранешниот директор на РЕК Васко Ковачевски, Ден Дончев, директорот на Фондот зa здравство...

„Дали сите исто подразбираме кога велиме „одговорност мора да има”?! Ќе потсетам дека ова не е прв пат Заев да биде „погрешно разбран" или под напад на мрачни сили кои ќе ја дестабилизираат и закочат Македонија...

...а вие господине Зоран Заев со ДАН Дончев и Киче за оние 11.000.000€ се сеќавате од Диамед за што разговаравте?

...а Филипче за тендерот за стерилизација во Италија за што разговараше?

...а Китанов за експресниот пат Штип-Радовиш за што разговараше?

...а Васко Ковачевски за тендерите со ископот во РЕК Битола за што разговараше?

ПС: ќе има уште прашања во периодот кој следи...“, напиша денеска на Твитер Христијан Мицкоски. 

 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе